Bycie singlem, jako sposób na życie
Liczba singli rośnie z roku na rok, co bardziej niż moda wydaje się odzwierciedlać trwałą zmianę społeczno-demograficzną, nowy styl życia coraz liczniejszej grupy społeczeństwa. I o ile jeszcze kilka lat temu naturalną tendencją większości społeczeństwa było życie w parze, to obecnie sytuacja ta zdaje się zmieniać. Minęły już negatywne skojarzenia związane z samotnością i coraz więcej osób nie poddaje się presji społecznej, aby założyć rodzinę i woli korzystać z zalet niezależnego życia. Jednocześnie zlikwidowano dawne uprzedzenia dotyczące rozpadu małżeństwa, przez co rośnie liczba osób żyjących w separacji i rozwiedzionych. Ponadto w ostatnich latach wzrosła liczba par niebędących konkubentami, tzw. par żyjących osobno, czyli par, które nie mieszkają pod jednym dachem, ale pozostają w miłosnym związku, i które stanowią obecnie około 8%.
W dzisiejszych czasach, kiedy pada określenie „singiel”, często myślimy o szczególnej typologii ludzi, którzy są samotni z wyboru i są z tego dumni. A jak to wygląda okiem innych ludzi, czy single są dyskryminowani w Polsce? Ogólnie rzecz biorąc, ten nowy profil socjologiczny odpowiada ludziom aktywnym, mieszkającym w mieście, posiadającym wykształcenie wyższe, oraz dobre dochody. Single mają czas dla siebie, mogą w pełni poświęcić się pracy i zajęciom, które ich motywują, prowadzą bogate życie towarzyskie i cieszą się wypłacalnością finansową, która pozwala im na częstsze spędzanie wolnego czasu.
Wzrost liczby singli w ostatnich latach doprowadził do zwiększenia zakresu usług i działań skierowanych szczególnie do tej grupy ludności. Jednym z pierwszych sektorów oferujących tego typu produkty są podróże, a większość firm turystycznych już oferuje wycieczki dla singli, oferując ekskluzywne doświadczenia dostosowane do potrzeb tej grupy. Ale są też bary, restauracje i dyskoteki dla singli.
Single mają nawet swój własny Dzień Singla, który obchodzony jest 11 listopada, a tradycja ta powstała w 1993 roku w Chinach. I chociaż obrączki są zwykle kojarzone z żonatymi ludźmi, wielu singli z dumą pokazuje niebieską obrączkę na prawej ręce lub na szyi. Jest to „pierścień singli”, który po raz pierwszy pojawił się w Szwecji w 2005 roku, jako sposób na pokazanie światu „dumy z bycia singlem”.