Czy dziecko może być toksyczne?
Rodzice bardzo często bez namysłu stają po stronie dziecka w różnego rodzaju konfliktach, bez chęci zapoznania się z całością sprawy. Czasami to nie tylko głupi kłótnie w szkole, ale prawdziwe problemy, które zaczyna sygnalizować dziecko. Może się bowiem zdarzyć, że dziecko, którego nigdy byśmy o nic złego nie podejrzewali, wykazuje cechy człowieka złego jeszcze zanim realnie zacznie rozróżniać dobro od zła.
Dziecko może sprawiać problemy
Wielu rodziców, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, lubi zakładać, że ich dzieci są grzeczne i nie sprawiają problemów, bo w domu zachowują się wzorowo. Ignorują więc doniesienia ze szkoły czy przedszkola, powołując się na to, że oni sami nigdy nie mieli problemów ze swoją pociechą. Jednak na zachowanie dziecka, zwłaszcza naprawdę małego, wpływa otoczenie, w jakim się znalazł. W końcu, gdy my jesteśmy w domu, też zachowujemy się inaczej, niż w pracy czy podczas spotkania ze znajomymi. Dziecko również może zachowywać się inaczej w szkole, w tym przejawiać zachowania szkodliwe, a obowiązkiem rodzica jest potraktować wszelkie tego typu doniesienia poważnie.
Dziecko może być agresywne
Zdarza się czasami, że dziecko jest nadpobudliwe i wyładowuje swoją energię za pomocą agresywnych zachowań. Może być też agresywne samo z siebie i specjalnie robić innym dzieciom czy nauczycielom niemiłe rzeczy. Wtedy ważne jest, aby porozmawiać dziecko i większą wagę zacząć przywiązywać do jego rozwoju moralnego. Jeśli jednak rozmowy i liczne upomnienia nie działają, dobrze jest porozmawiać z psychologiem dziecięcym, który będzie w stanie stwierdzić, czy nadpobudliwość i agresja nie wynikają z jakiegoś schorzenia psychicznego albo poważnej choroby, którą trzeba jak najszybciej zacząć leczyć. Może się tez okazać, że nasze dziecko ma osobowość psychopatyczną.
Dziecko może zacząć krzywdzić rodziców
Dzieci od pewnego wieku doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich czyny mogą kogoś zranić. Jednak jeśli rodzic albo inna osoba nigdy nie wyjaśniła dziecku, co realnie takie zachowania mogą zrobić, dziecko może zacząć specjalnie robić innym na złość. Nie ominie to wcale rodziców. Jeśli dziecko robi innym krzywdę, musimy natychmiast zareagować, a nie starać się sobie wmówić, że jest to konieczny etap w jego dorastaniu czy odkrywaniu moralności. Dzieci same nie są w stanie wyprodukować czy wykształcić u siebie empatii, do tego bezwzględnie jest potrzebny mentor lub przewodnik, a tę rolę w pierwszy kolejności zawsze powinien powziąć rodzic.
Inny problem społeczny: Dlaczego ludzie pozbywają się śmieci w lesie?