Filary, na których powinny się opierać zdrowe relacje rodzinne
W dzisiejszych czasach stwierdzenie, że „rodzina jest jądrem społeczeństwa” dla wielu brzmi przestarzale. Jednakże człowiek jest z natury istotą społeczną i to właśnie jądro rodziny pozwala mu na włączenie się do społeczeństwa, poprzez zdrowy rozwój wszystkich jego możliwości oraz odpowiedni wzrost fizyczny i duchowy, który zapewnia.
Żyjemy w czasach „defamilizacji”: rodziny niepełne i dezintegracja rodzin to bardzo częsty widok, do tego dochodzą wysokie wskaźniki przemocy domowej, co czyni sytuację społeczną niezwykle trudną. Przemoc ta jest wynikiem braku narzędzi we współżyciu rodzinnym, zwłaszcza dotyczących interakcji między rodzicami a dziećmi; z powodu tych ostatnich dzieci nie mają możliwości umiejętności społeczno-rodzinnych. Oto 3 najważniejsze filary, na których powinny się opierać zdrowe relacje rodzinne.
- Szacunek: Ten pierwszy filar jest jedną z najważniejszych wartości warunkujących zdrowe współżycie społeczne, a żeby mogło ono zaistnieć w rodzinie, wszyscy jej członkowie muszą zwracać się do siebie z szacunkiem.
Należy uważać, by nie narzucać hierarchii lub nakazów, ponieważ rodzice nie powinni wykorzystywać swojej roli, by znęcać się nad dziećmi poprzez przemoc fizyczną, słowną i/lub psychiczną, a tym bardziej nie powinni naruszać ich godności. Tak samo dzieci powinny rozwijać tę wartość z większym wyrozumieniem dla rodziców, gdyż fakt, że nie zgadzają się z ich sposobem myślenia, nie powinien być powodem do agresji. Ważne jest również wspólne spędzanie czasu razem. Dowiedz się, jakie aktywności można wykonywać w gronie rodzinnym. - Zaufanie: Ta wartość jest rozwijana w obu kierunkach, ale nie należy źle rozumieć tego pojęcia. Nie tracąc autorytetu, rodzice, chcąc stać się „przyjaciółmi swoich dzieci”, muszą zdobyć ich zaufanie. Dzieci muszą zdobyć zaufanie rodziców poprzez stosowanie się do wskazówek i działań, które im wyznaczają, mając pewność, że jest to dla ich dobra.
- Komunikacja: Jest to istotny element dobrego współżycia w rodzinie, najlepszy środek poznania zainteresowań, gustów, opinii każdego z członków rodziny. To właśnie sposób wyrażania myśli, emocji i uczuć sprawia, że związek staje się bliższy.