Od czego zależy nasze szczęście?
Każdy z nas chciałby być szczęśliwy bez przerwy, nie martwić się drobnostkami i nie przejmować się niemiłymi słowami kierowanymi w naszą stronę. Niestety otaczający nas świat często nie lubi ludzi, którzy nazbyt cieszą się swoją sytuacją, a co za tym idzie, im szczęśliwsi się wydajemy, tym więcej złego ze strony innych może nas spotkać. Jednak nie oznacza to, że nie możemy pracować na swoje szczęście.
Ekonomia jako przyszłościowy kierunek studiów
Szczęście a poczucie własnej wartości
Gdy mówimy o realnym szczęściu, nie wolno nam pominąć elementu samooceny. Jest ona bardzo ważna, gdy chodzi o interpretację przydarzających nam się zdarzań. Kiedy jest niska, sukcesy łatwiej zrzucić nam na kark szczęśliwego zrządzenia losu, ale już negatywne i przykre zdarzania są dla nas bardziej widoczne i chętniej przywiązujemy do nich wagę. Zawyżona samoocena również nie jest zbyt zdrowa, ponieważ może sztucznie wywoływać u nas mylne wrażenie, że wszystko nam się udaje, przez co nie dostrzegamy własnych błędów albo przypisujemy je niezależnym od nas zjawiskom, co utrudnia nam naprawienie ich albo unikania ich popełnienia w przyszłości.
Szczęście zależne od ludzi
Większość tego, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, zależy od innych. Pieniądze, sława, miłość, rodzina, tak naprawdę każdy element, który realnie poprawia nam humor, jest w mniejszym lub większym stopniu zależny od innych i ich podejścia do nas. Nie jest więc prawdą, że na nasze szczęście musimy sobie sami zapracować, a raczej, że nasza praca powinna być skierowana w stronę osoby, która akurat jest w stanie nam to szczęście zapewnić. Dzięki takiej zmianie myślenia łatwiej będzie nam realnie zauważyć, co może przybliżyć nas do szczęścia, a co za tym idzie, jakie działania podjąć, aby zdobyć w końcu to, na czym najbardziej nam zależy.
Nie sięgaj po wspomagacze
Wszelkiego rodzaju używki nigdy nie zastąpią nam poczucia szczęścia, które osiągamy naturalnie. Wiele osób jednak sięga po nie, aby choć na chwilę zapomnieć o smutnej i niejednokrotnie przytłaczającej rzeczywistości. Alkohol, papierosy czy inne substancje mogą na chwilę wzbudzić w nas odczucie ulgi i radości, ale jak tylko ten błogo stan minie, ponownie zatopimy się w szarej realności. I wtedy sięgniemy po nie ponownie. Mechanizm uzależnień jest jednym z głównych zagrożeń dla współczesnego człowieka, który tylko odciągnie nas od faktycznego poczucia szczęścia, a wpędzi nam w nieustanną walkę o jego sztuczny namiastek.